Instalacje wewnętrzne niezbędne w budynkach mieszkalnych
Zamontowanie instalacji wewnętrznych to jedna z pierwszych wykonywanych prac, gdy budynek jest w stanie surowym. Powinny być położone przez wykwalifikowaną ekipę remontową. Wszelkie nieprawidłowości w montażu mogą sprawić duże problemy w przyszłości. Sporym problemem może być także korzystanie z bardzo starych, niemodernizowanych instalacji. W takim przypadku należy je jak najszybciej wymienić.
Instalacje niezbędne w każdym typie budynków mieszkalnych
Istnieje szereg instalacji, bez których nie może obejść się żaden budynek mieszkalny. Pierwszą z nich jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Instalacja wodna i kanalizacyjna są ściśle ze sobą powiązane. Wykonane są z rur zrobionych z tworzywa sztucznego lub miedzi.
Kolejną kluczową instalacją, jest instalacja elektryczna. Powinna być poprowadzona zgodnie z dokładnym planem, ponieważ należy przewidzieć, gdzie będą znajdowały się gniazdka, włączniki i źródła światła.
Kolejną niezbędną instalacją, jest instalacja grzewcza. Częstym typem ogrzewania, jest ogrzewanie centralne. Jest ono opłacalną metodą grzewczą. Polega na doprowadzaniu ciepła z urządzenia grzewczego do odbiornika ciepła znajdującego się w każdym z pomieszczeń, np. kaloryfera lub ogrzewania podłogowego. Inną metodą grzania jest np. ogrzewanie z zastosowaniem gazu.
Pozostałe istotne instalacje
Instalacja gazowa poza ogrzewaniem może również służyć do podgrzewania wody i do gotowania. Wykorzystywana jest najczęściej w budynkach wielorodzinnych. W budynkach wykorzystywany jest gaz ziemny i LPG. Najczęściej stosowany jest gaz ziemny, prowadzony z sieci gazowej. Instalacja LPG zazwyczaj połączona jest ze zbiornikiem umieszczonym wewnątrz budynku.
Kolejną niezbędną instalacją jest wentylacja. Pomaga oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji i nadmiaru wilgoci. W ten sposób chroni ściany przed rozwojem grzybów i pleśni. Najbardziej kluczową funkcję pełni w kuchniach i łazienkach. Poza wentylacją coraz częściej montowaną w budynkach instalacją jest klimatyzacja. Ma funkcje oczyszczania powietrza, chłodzenia, a często także grzania.